Uroczystość ku pamięci dowódcy KWP

19 lutego 2019 r., w 72. rocznicę zgładzenia przez komunistyczne władze kapitana Stanisława Sojczyńskiego “Warszyca”, pod pomnikiem dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego spotkali się przedstawiciele częstochowskich środowisk patriotycznych.

Uroczystość poprowadził prezes Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość Krzysztof Garus, modlitwę – ks. kapelan Ryszard Umański. Krzysztof Garus podkreślił, cytując słowa historyka Leszka Żebrowskiego, że państwo ściga zbrodniarzy komunistycznych przebywających zagranicą, lecz pozostawia w spokoju tych, którzy w zasięgu polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyły delegacje Stowarzyszenia SiN, Regionu Częstochowskiego NSZZ “Solidarność”, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR z wiceprezes Katarzyną Grohman oraz delegacja Prawa i Sprawiedliwości z sekretarz Zarządu Okręgu Grażyną Matyszczak. Po uroczystości w Klubie Solidarności przy ul. Łódzkiej 8/12 odbyła się projekcja filmu o kapitanie Sojczyńskim.


Stanisław Sojczyński “Warszyc” był jednym z Żołnierzy Niezłomnych, którzy po 1945 roku nie zaprzestali walki o wolną Polskę. Był założycielem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, działającego m.in. na terenie regionu częstochowskiego. Został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, niedaleko od poświęconego mu pomnika znajdującego się u zbiegu ulic Wręczyckiej i Św. Rocha w Częstochowie, i skazany na karę śmierci po sfingowanym procesie. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku.