W wigilię 73. rocznicy mordu dokonanego na żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego z oddziału porucznika Stanisława Lisieckiego pseudonim “Jaguar” rodziny pomordowanych żołnierzy wraz ze Stowarzyszeniem “Solidarność i Niezawisłość” zorganizowali w Borze Zapilskim, gdzie mord na rozkaz ówczesnych władz został dokonany, uroczystość rocznicową.
W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. o godz. 15.00 w miejscu mordu, przy symbolicznej mogile (zwłoki żołnierzy zostały zabrane, wywiezione i ukryte), odmówiono modlitwę Konspiracyjnego Wojska Polskiego, złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie o godzinie 16.00 w kościele pw. św. Jacka w Borze Zapilskim ksiądz Mariusz Janik odprawił uroczystą Mszę św., a jego wspaniałe kazanie sprawiło, że wiele osób uroniło łzę.
Po Mszy św. Adam Kurus z katowickiego Oddziału IPN wygłosił krótki wykład na temat działań oddziałów KWP, a przedstawiciel Biura Poselskiego Poseł Lidii Burzyńskiej radny Dariusz Wojnowski odczytał list pani poseł. Można było również obejrzeć wystawę przygotowaną przez “Solidarność i Niezawisłość”(Zbigniew Bonarski) poświęconą Żołnierzom Warszyca z Pierwszej i Drugiej Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Uroczystą Mszę św. uświetnili również swoją obecnością Jednostka Strzelecka “Warszyc”, Grupa Rekonstrukcyjna, chór “ConAmore” pod kierownictwem Agnieszki Brodziak, poczty sztandarowe, władze szkolne i samorządowe oraz wielu gości, a wśród nich porucznik Bronisław Wilk, 93-letni weteran walk o wolność i niepodległość, który przyjechał aż z dolnośląskiej Bielawy.
Uroczyste obchody rocznicowe są początkiem realizacji szerszego projektu o nazwie “Żołnierze Warszyca, pamięć i tożsamość – historia mówiona” objętego patronatem przez arcybiskupa Wacława Depo, europoseł Jadwigę Wiśniewską, posłów: Lidię Burzyńską i Szymona Giżyńskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty Urszulę Bauer, Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” Jacka Strączyńskiego, a medialny patronat roztoczyli Tygodnik Katolicki “Niedziela”, Gazeta Częstochowska i Radio “Fiat”. Pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do zbierania informacji o naszej wojennej i powojennej historii, o udziale w niej żołnierzy KWP, AK i NSZ. Wiemy, że są jeszcze wśród nas ludzie, którym udało się przeżyć i pamiętają tamte mroczne dni. Może zechcą podzielić się z nami, wreszcie bez lęku, swoją wiedzą, swoimi spostrzeżeniami i uczuciami.