W intencji ofiar niemieckiego agresora

We wtorek 4 września 2018 r. w częstochowskiej archikatedrze pw. Świętej Rodziny ks. abp metropolita częstochowski dr Wacław Depo odprawił Mszę św. w intencji częstochowskich ofiar niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r.
Eucharystię współkoncelebrowali ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej “Solidarności”, ks. Mariusz Bakalarz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej i ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii pw. Świętej Rodzin. Ks. arcybiskup Depo podkreślił: “Nasza archikatedra była świadkiem tamtych bolesnych dni. Błagamy o miłosierdzie dla pomordowanych i rozstrzelanych, a dla nas o umocnienie naszej wiary”.
Po Mszy św. na placu przed archikatedrą uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia. Wieńce złożono również na mogiłach żołnierzy i oficerów, obrońców Częstochowy, na cmentarzu Kule.
W uroczystościach, zapoczątkowanych przed trzema laty przez Radę Historyczną “Solidarności”, wzięli udział m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński (pomysłodawca RHS) i jego zastępcy – Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk, delegacja Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość z prezesem Krzysztofem Garusem, poczty sztandarowe Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów oraz Regionu Częstochowskiego NSZZ “Solidarność”.

 

79 lat wcześniej, 4 września 1939 r. w “Krwawy Poniedziałek”, niemieccy żołnierze zamordowali kilkuset cywilnych mieszkańców Częstochowy. Pierwsze jednostki Wehrmachtu wkroczyły do Częstochowy w niedzielę 3 września rano. Następnego dnia w kilku miejscach miasta wybuchły chaotyczne strzelaniny. Niemcy swoje bezbronne ofiary zgromadzili w kilku miejscach, m.in. na placu przed katedrą, przy ulicy Strażackiej i na placu Daszyńskiego. Przed katedrą strzelano w zbity tłum ludzi z karabinów maszynowych. Całkowitą liczbę ofiar tragicznych zdarzeń 4 września 1939 r. szacuje się na kilkaset osób. W 1989 r., w 50. rocznicę mordu częstochowian, na placu Jana Pawła II przed katedrą Świętej Rodziny stanął kamienny obelisk ufundowany przez jej ówczesnego proboszcza ks. Józefa Chwisteckiego przy wsparciu finansowym parafian.
W wypowiedzi dla Radia Fiat ks. Ryszard Umański powiedział: 4 września 1939 r. w Częstochowie miała miejsce pierwsza publiczna egzekucja ludności cywilnej, i to miasto zasługuje, by być wymieniane przez wszystkich polskich historyków i polityków. Niestety, ta data i ta tragedia wydaje się zapomniana, co widzimy po frekwencji na Mszy św. w katedrze. Szkoda, że nie ma młodzieży, nie ma sztandarów szkolnych. 4 września dla mieszkańców naszego miasta powinien być datą świętą”.